Портал споживача

Первоцвіти можна вирощувати в садах, на міських клумбах, присадибних ділянках і навіть висаджувати в лісі – у тих місцях, де вони раніше росли, але через непомірний збір зникли.

Усі види первоцвітів (ранньоквітучих весняних рослин) занесені до Червоної книги, а їх кількість у природі щороку зменшується. Кожної весни набуває великих обсягів заборонена торгівля ранньоквітучими весняними рослинами-первоцвітами. На жаль, багато з нас появу первоцвітів, спостерігають на вулицях та ринках міст, де зірваними продаються рослини, занесені до Червоної книги України.

Люди зривають квіти цілими оберемками, а особливо непоправної шкоди завдають, коли виривають рослини разом з цибулинами. Навіть зрізання квітів без цибулин шкідливе, оскільки призводить до генетичного виродження рослин.

Торгівлю дикорослими рослинами заборонено. Продаж первоцвітів (як і купівля) несе в собі порушення Законів України «Про Червону книгу», «Про охорону навколишнього середовища» та правил торгівлі.

Більше того, на порушників очікує адміністративна відповідальність у формі штрафів та стягнення збитків (у перерахунку на кожну рослину), передбачені статтями 88, 88-1, 159 та 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Ранньоквітучі рослини можна вирощувати в садах, на міських клумбах, присадибних ділянках і навіть висаджувати в лісі – у тих місцях, де вони раніше росли, але через непомірний збір зникли. Ми дамо кілька різних порад з вирощування первоцвітів.

Цибулини пролісків, підсніжників, орнітогалюсів, крокусів висаджують у відкритий ґрунт у першій декаді вересня. Глибина посадки – 3-5 см, залежно від діаметра цибулини. Рекомендується саджати цибулини разом з пластмасовою банкою (з-під миючих засобів, наприклад) без дна або з продірявленим дном. Тоді посадковий матеріал не псується і не травмується при викопуванні.

Кращим субстратом є добре дренована земля. Якщо в ній дуже багато глини, то перед посадкою цибулин вносять перегній і пісок. При посадці між цибулинами залишають відстань 3-7 см. Це дозволить надалі пересаджувати їх один раз у 4-5 років.

У середині грудня місце посадки покривають 3-5-сантиметровим шаром листя, торфу. Це покриття знімають у третій декаді лютого. Один раз на кілька років цибулини викопують. Це потрібно робити у травні, коли тільки пожовкне листя рослин. Викопаний матеріал зберігають у сухому прохолодному місці, недоступному для мишей. За тиждень до посадки розділяють гнізда, відокремлюють дочірні цибулини від материнських. Усі первоцвіти – невибагливі рослини. Їх можна поливати в березні-квітні, якщо в цей час земля буде сухою. Щоб цибулини росли великими, можна додавати в землю 2-3-річний перегній з розрахунку 0,5 л банка на 1 цибулину. Для цього треба покласти перегній у лунку, в яку буде висаджуватися квітка.

Підсніжники і проліски розмножуються виключно насінням. Зацвітають рослини в 5-6-річному віці. У середині квітня, коли плоди цих рослин впадуть на землю, їх притрушують перегноєм.

Місця посадки первоцвітів краще орієнтувати на південь. Майже всі вони світлолюбиві, лише конвалії люблять тінь, а печіночниця – півтінь. Більшість з них добре почувається на окультуреному пухкому садовому ґрунті з великою кількістю перегною. Всі рослини протягом квітня-травня потребують рясного поливу і впродовж літа не переносять пересихання. Залежно від погодних умов поливають первоцвіти 2-3 рази на тиждень.

Насіння зазвичай висівають у спеціально підготовлені грядки. Ґрунт на них має бути пухким без грудок, рядки для посіву проводяться на відстані 10 см. Насіння ховають у ґрунт неглибоко: дрібне – до 0,5 см, велике – на 1 см. Дрібне, як пил, насіння висівають поверхнево, а потім після посіву придавлюють дощечкою. Якщо ґрунт не багатий на перегній, посіяне насіння потрібно ще покрити зверху перегноєм або торфом.

Викопування та пересадку цибулин роблять у той час, коли ці рослини перебувають у спокої, але раніше, ніж засохне все листя; якщо навесні – до цвітіння.

Рослини потребують догляду впродовж усієї весни і літа – це поливання і прополювання від бур’янів.

Сон-трава

Сон-трава любить відкрите місце, добре дренований ґрунт, позитивно сприймає вапнування. Розмножується насінням. При пізньому посіві коли квіти вже відцвіли) цвіте на третій рік. При посіві на початку червня свіжозібране насіння до осені встигає вирости в невеликі сіянці. Можна сіяти насіння і восени. Сходам сон-трави необхідні затінення і пухкий, непересихаючий ґрунт.

Підсніжник

Підсніжник невибагливий, розмножується дітками. Посаджений під покровом чагарників або дерев у пухкий, перегнійний ґрунт парку він може знайти собі другий дім. Розсаджують цибулини в серпні-вересні, глибина посадки – 10 см. Вийняті із землі цибулини не можуть довго лежати. Можна висівати і свіжозібране насіння. У цьому випадку квіти з’являться на п’ятий рік. Добре росте підсніжник на ґрунтах, багатих на вапно, у сонячних або напівзатінених місцях.

Іриси

Більшість ірисів добре приживається на удобреному підзолистому ґрунті, на відкритих сонячних місцях. Кращий час для розмноження розподілом кореневищ – після закінчення цвітіння. Усі дикорослі іриси також чудово розмножуються насінням, яке висівають восени. Сходи з’являються навесні, а іноді за рік; квіти – за 2-3 роки. Влітку їх потрібно добре поливати.

Тюльпани

Їх цибулини після засихання листя необхідно виймати із землі і підсушувати при температурі 25 °С. Цибулини ж, що залишилися в землі, навесні будуть цвісти слабо. У вересні цибулини висаджують у ґрунт, глибина посадки – 10-15 см. Восени вони вкорінюються. У цей час їх корисно підгодовувати кальцієм, калієм і фосфатом. Розмножуються тюльпани насінням і цибулинами-дітками. Посів роблять під зиму, цвітуть молоді тюльпани на 5-7 рік. Найлютіші вороги тюльпанів – вологість і миші. Тюльпани дуже люблять сонце і багатий на перегній ґрунт.

Медунка

Цим квітам потрібні перегнійний, вологий ґрунт і невелике затінення. Розмножуються поділом кореневищ і посівом насіння під зиму; сіянці цвітуть на 2-3 рік. Медунку потрібно висаджувати у затінку дерев.

Ряст

Ці квіти легко вирощуються з насіння. При посіві свіжозібраного насіння рослини зацвітають за пару років. Уважно стежте за дозріванням насіння рясту, оскільки їх плодики швидко розтріскуються та втрачають насіння. Висаджують ряст під покровом листяних дерев.

Анемона

Анемона любить тінь. Розмножують її насінням, поділом кущів і частинами кореневищ. Насіння треба сіяти відразу після збору. Квіти з’являються за два роки.

Білоцвіт

Ця рослина розмножується цибулинами-дітками або насінням. Насіння сіють відразу після його дозрівання у вологий, злегка торф’янистий незадернований ґрунт. Цибулини розсаджують у серпні-вересні на відстані 10 см у тіні дерев. Глибина посадки – 8 см. Квіти з’являються на 6-7 рік.

Пролісок

Пролісок найкраще росте у світлому листяному лісі, на пухкому перегнійному ґрунті. Він прекрасно розмножується як насінням, так і цибулинами-дітками. Насіння висівають свіжозібране. Квіти з’являються за три роки. Глибина посадки цибулин – 7-8 см.

Адоніс, або горицвіт

Сіють насіння відразу після його збору. Сходи з’являються навесні або за рік, здатність до сходження невисока. Цвіте на четвертий рік.

Незабудка

Незабудки розмножуються насінням, дозрілим у червні-липні. Сіють їх у будь-які терміни. Квіти з’являються на другий рік.

Крокус, або шафран

Ці квіти невибагливі до ґрунту, але він має бути рихлим. Гнойове добриво застосовувати не можна. Розмножується крокус як насінням, так і бульбоцибулинами-дітками, глибина посадки – 6-10 см. Насіння сіють відразу після бору. Цвіте крокус на третій рік. Бульбоцибулини саджають наприкінці літа на глибину 7-10 см і на такій же відстані одна від одної. Рослина надає перевагу сонячним місцям.

Конвалія

Розмножують конвалію відрізками кореневища з однієї верхівкової бруньки, і вже на другий рік рослини зацвітають. Посадку проводять двічі на рік: навесні та восени – в пухкий, вологий, але без застою води ґрунт на глибину 4 см. Особливо полюбляє конвалія мульчування сумішшю листового ґрунту з деревною золою 1:1. Листову землю отримують так: копають яму 50х50 см,складають туди листя, кладуть трохи макулатури, поливають кухонними відходами, кладуть дощових черв’яків, прикривають шаром торфу. Кілька разів усе перелопачують, щоб отримати однорідну масу. Конвалія – рослина вологолюбна, тому висаджують її нижче рівня ґрунту в саду на 12 см. Догляд за квітами: розпушування ґрунту та видалення бур’янів, внесення перепрілого компосту, мульчування.