Портал споживача

Як правильно поливати город, щоб ця важка робота була ефективною?

З усіх форм догляду за овочевими рослинами найбільш трудомісткою, клопіткою, та й просто важкою роботою є полив городу. Як правильно поливати город, щоб ця важка робота була, принаймні, ефективною?

Збирайте дощову воду для поливу, у будь які бочки відстійники і сміливо підживлюйте свою городину.

Правила поливу

Головне правило поливу – не використовувати холодну воду. Подаючи на грядки воду прямо з водопроводу або артезіанської свердловини, городники піддають молоді рослини температурному стресу, сповільнюючи їх розвиток. Питання вирішується просто, достатньо встановити на ділянці бочку. Якщо ввечері заповнити її, то за теплу літню ніч вода зігріється до температури, яка буде комфортною для коренів, так що з ранку, до того, як сонце почне припікати, можна буде приступати до поливу.

Основна маса коренів у більшості овочевих рослин розташовується на глибині від 15см до 30см від поверхні ґрунту. При поливах городу вода проникає на таку глибину лише тоді, коли її шар на поверхні досягає 2,5-3см (близько 400 відер води на 1 сотку), що є не економно і не ефективно.

Отже, поверхневий полив, коли вода не досягає кореневої системи рослин, абсолютно неефективний. А частий поверхневий полив в посушливу пору може бути навіть шкідливим для багатьох рослин: корінь перестає рости вглиб у пошуках води, а в зволожених верхніх шарах ґрунту починається інтенсивний ріст бічних поверхневих коренів, які за найменшої посухи гинуть, розвиток рослин гальмується, коренеплоди стають волохатими, втрачають свої якості.

Способи поливу городу

Як би багато різних способів поливу не придумали люди, навряд чи хтось обходиться без старої надійної лійки, коли справа стосується ніжних сходів.

Полив дощуванням

Найбільш поширений спосіб поливу на дачних ділянках – дощування, коли воду спеціальними пристосуваннями розсікають воду на окремі краплі, які, падаючи у вигляді дощу, забезпечують рівномірне зволоження ґрунту і приземного шару повітря.

При багатьох достоїнствах у цього способу поливу є й істотний недолік: не всі рослини люблять, коли їм ллють воду прямо на голову – деякі визнають тільки полив під корінь. До того ж, приїжджаючи раз на тиждень на дачу, господарі, як правило, намагаються скоріше полити свої рослини яким завгодно чином (їхати-то треба!), І ллють у будь-який час доби, незважаючи на полуденну спеку.

Вода скочується по утвореній після останнього поливу ґрунтовій кірці – ні ґрунт, ні коренева система рослин ввібрати її не в змозі. Це призводить до безцільної витрати води і швидкому росту бур'янів. Краплі води під яскравим сонцем викликають опіки листя, руйнують структуру ґрунту, сприяють утворенню ґрунтової кірки і розмиву верхнього родючого шару. Крім того, полив холодною водою в спекотний полудень справляє негативний вплив на рослини.

Полив зі шланга

Здавалося б, чого простіше: підключай шланг до водопроводу та й поливай все підряд. Однак, полив з шланга також має свої недоліки. Вода під сильним напором стрімко проникає в ґрунт, несучи мінеральні добрива вглиб, забруднюючи ними ґрунтові води, часом, розмиваючи ґрунт залишає голі коріння, особливо на піщаних ґрунтах.

Крапельний полив

Хороший спосіб поливу – крапельний, близький до природного. Вода, повільно проникаючи в ґрунт, розчиняє добрива і створює хороше живильне середовище для коренів рослин.

Для краплинного поливу рослин, висаджених рівними рядами, можна застосовувати простий пристрій, який цілком можна зробити самостійно, заощадивши значні кошти. Для його виготовлення потрібні поліетиленові трубки (або відрізки шлангу потрібної довжини) діаметром 8-12мм з отворами 1мм розташованими через 30 см один від одного.

Трубки укладають отворами вниз, щоб не було струменя. Один кінець повинен бути заглушений, а інший влаштований так, щоб до нього можна було легко приєднати шланг від бочки, піднятої на висоту 1-2м.

У бочку можна наливати чисту, дощову воду, відфільтровані розчини органічних і мінеральних добрив. Підживлення або вода самопливом доставляється до коріння рослин рівномірно, повільно, по краплях, зволожуючи ґрунт на велику глибину, що дуже сприятливо для рослин.

Точковий полив

Великі або окремо стоячі рослини можна поливати методом точкового поливу: біля рослини закопують 1-2 перевернуті пластикові пляшки з обрізаним дном або зробленим збоку отвором для шланга, який вставляється для наповнення пляшок водою. Незрізане денце допоможе вберегти воду від зайвого випаровування, а пляшку від забивання отворів сміттям.

Пробку на пляшках закручують і приблизно в 2-3 см від горлечка проколюють гарячим шилом або цвяхом невеликий отвір. Для пісків і супісків досить отвори діаметром 1 мм, для суглинного ґрунту – 1,4 мм, для важкого глинистого ґрунту – 1,5 мм.

Перевернувши пляшку шийкою вниз, її закопують біля кущів, дерев, так, щоб отвір був повернений до коріння рослини і знаходився на глибині 3-5 см на відстані приблизно 5-7см від стебла (важливо не пошкодити коріння). Наливши воду в такі поливальні пляшки, городник може займатися своїми справами.

Вода з воронки йде приблизно за 3 години. Весь цей час коріння отримують цілющу вологу. У теплиці при такому способі поливу з плівки зникає характерний для дачних теплиць конденсат.

Пластикову пляшку з отворами можна наполовину заповнити компостом, вода буде поступово вимивати живильні речовини з компосту, доставляючи добриво прямо в кореневу зону.

Грядки, розташовані на піщаних ґрунтах, вимагають частих поливів, але невеликими порціями. А ті, які знаходяться на важких глинистих ґрунтах, треба поливати рідше, але рясніше.

Пересохлий ґрунт поливають в 2-3 прийоми – по мірі всмоктування води. При такому поливі волога, витіснивши повітря, проникає ближче до коріння.