Портал споживача

ПВХ – вельми поширений пластик. Знайти його можна скрізь, він супроводжує людину від народження до смерті. В побуті ПВХ найчастіше зустрічається в складі лінолеуму (виключаючи деякі дорогі марки), вінілових шпалерах, пластикових віконних рамах, пластмасових іграшках (від ляльок до дитячих зубних кілець). З ПВХ також роблять різні види упаковок, у тому числі і для харчових продуктів: пляшки, пакети і інше.

Купуючи що-небудь з ПВХ, пам'ятаєте:

  • Виготовляється ПВХ шляхом полімеризації вінілхлориду – небезпечної отрути, здатної руйнувати нервову систему і викликати ракові захворювання. За один рік заводи, що виробляють ПВХ, викидають в атмосферу декілька тисяч тонн вінілхлориду, піддаючи небезпеці здоров'я робочих і жителів довколишніх населених пунктів. Виділення вінілхлориду в навколишнє середовище посилюється навіть при невеликому нагріванні (наприклад, коли лінолеум гріється від батареї).
  • При виробництві ПВХ також використовується хлор, тому при його виготовленні і утилізації в навколишнє середовище виділяється велика кількість діоксину – високотоксичних і канцерогенних (можуть викликати рак) речовин.
  • Для додання ПВХ еластичності в нього часто додають так звані пластифікатори – фталати або ефіри фталатів, попадання яких в організм може викликати ураження печінки і нирок, зниження захисних властивостей організму, безпліддя, рак. ПВХ може містити і інші небезпечні речовини: кадмій, хром, свинець, формальдегід.
  • ПВХ + вогонь= діоксини. Не існує безпечних технологій переробки ПВХ. Він практично не піддається повторному використанню і йде в печі сміттєспалювальних заводів (ССЗ) або на звалища. Відомо, що при спалюванні 1 кг ПВХ утворюється до 50 мкг діоксину. Цього цілком достатньо для розвитку ракових пухлин у 50 000 лабораторних тварин. Діоксини, що невпинно виробляються ССЗ, розповсюджується на сотні і тисячі кілометрів.
  • Виробництво одного вікна з ПВХ приводить до утворення близько 20 г токсичних відходів. А ремонт всієї квартири з використанням матеріалів, зроблених з ПВХ, спричиняє за собою утворення 1 кг (!) токсичних відходів.

Як визначити товар з ПВХ?

У цивілізованих країнах на товар з ПВХ зазвичай ставлять спеціальне маркування – цифру ”3” в оточенні стрілок. Деякі виробники просто пишуть PVC або Vinyl. Якщо товари з ПВХ не маркуються, їх можна відрізнити по ряду ознак:

  • при згинанні упаковки на лінії вигину з'являється біла смуга;
  • пляшки з ПВХ мають синюватий або блакитний колір;
  • ще одна відмітна особливість тари з ПВХ – шов на денці пляшки з двума симетричными напливами.

Відмовтесь від ПВХ!

Виробники ПВХ твердять, що без цього пластика обійтися неможливо, проте абсолютно очевидно, що в більшості галузей промисловості ПВХ може бути замінений деревом, металом, склом, «бесхлорною» пластмасою.

Багато виробників лінолеуму вже замінили ПВХ на гуму і інші матеріали. Не забудемо також, що підлогу завжди можна покрити старим добрим дерев'яним паркетом. Віконні рами з ПВХ легко замінити на цільнодеревяні або алюмінієві. Труби можна встановити з поліетилену, сталі, міді, вуглецевої сталі, фаянсу. ПВХ-кабелі, штекери, роз'єми, електричні розетки, а також лінійки, корзини для паперу, ручки і ін. можна замінити аналогами з поліетилену, этилен-вінілацетату, поліаміду, силікону.

Іграшкам з ПВХ також є набагато безпечніші альтернативи: в першу чергу, іграшки з пропілену і поліетилену, а також тканини, дерево і ін. Пластикові пакети можна замінити багаторазовою упаковкою, виготовленою з екологічно нешкідливих матеріалів: паперу, сткла, тканини. Замість вінілових шпалер краще купувати паперові, а для ванни і кухні вибрати кахель (або водостійку водоемульсивну фарбу - цей вид фарби достатньо екологічний).